Promocja!

770 Lecie lokacji Poznania (Seria MP) + 100 lat Muzeum w Zielonej Górze PROMOCJA!

Original price was: 70.00 zł.Current price is: 63.00 zł. z VAT

25.00  z VAT
45.00  z VAT

Na stanie

Opis

 

Zakup walory w promocyjnej cenie!

800 lat miasta Zielona Góra i 700 lat praw miejskich.

Poznań to jedno z najstarszych i największych miast Polski, w którym przed 1000 lat narodziło się Państwo Polskie.

Początki grodu poznańskiego sięgają X w., jednak miastem z prawdziwego zdarzenia stał się Poznań dopiero w 1253 r., kiedy to książęta wielkopolscy: Przemysł I i Bolesław Pobożny, przeprowadzili jego lokację na prawie niemieckim. Miasto już wkrótce po jego założeniu zaczęło się bujnie rozwijać, rozpoczęto budowę zamku na Górze Przemysła, kościoła farnego oraz kamiennych murów miejskich. Wytyczono wtedy również kwadratowy rynek, na którym ustawiono wagę oraz wzniesiono ratusz. W latach 1290 – 1296 Poznań był stolicą Polski. Z Poznaniem związanych jest 5 powstań wielkopolskich, z których dwa zakończyły się pełnym zwycięstwem Polaków.

Dzisiaj Poznań jest piątym pod względem wielkości miastem w Polsce. To silny ośrodek biznesowy, akademicki i targowy. Międzynarodowe Targi Poznańskie są jedną z najstarszych i największych imprez wystawienniczych w Europie.

100 lat Muzeum w Zielonej Górze

Muzeum w Zielonej Górze obchodzące w tym roku stulecie istnienia, powołano w czerwcu 1922 roku z okazji 700-lecia miasta. Obecnie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze prezentuje szereg wystaw stałych i czasowych  dotyczących sztuki i historii. Ekspozycje stałe to między innymi galeria sztuki sakralnej od średniowiecza po XIX wiek, narracyjna wystawa poświęcona Zielonej Górze i regionowi lubuskiemu, Galeria Tadeusza Kuntze, czy unikatowa prezentacja sztuki witrażowniczej. Wyjątkowy charakter ma jedyna w polskim muzealnictwie ekspozycja winiarska i wystawa poświęcona dawnym torturom.

Zielona Góra malowniczo położona na wzniesieniach nad strumieniem Złotej Łączy została posadowiona na skrzyżowaniu szlaków handlowych. Miasto od wieków związane ze Śląskiem prawa miejskie otrzymało w 1323 roku. Władali nim Piastowie, Jagiellonowie, Habsburgowie i Hohenzollernowie. Najstarszym zabytkiem Zielonej Góry jest XIII – wieczna konkatedra św. Jadwigi Śląskiej. Średniowieczy układ urbanistyczny zachowały także kamieniczki śródmieścia. Szczególne znaczenie dla gospodarczego rozwoju miasta miało winiarstwo i sukiennictwo. Stąd „Winny Gród” z bogatymi tradycjami winiarskimi pozostaje stolicą polskiego wina.

Informacje dodatkowe

Waga 1 kg
Wymiary 8 × 38 × 64 cm